RUBRIEK UIT STILBAAI

Dis nou ‘n ding!

Deesdae, in stede, doen mens inkopies via die internet. Hommeltuie ‘drones’ kan kleiner aankope sommer by jou huis aflewer sê hulle. As jy dié advertensies glo, sal ‘Kentucky” eendag tot selfs in die platteland vir jou ‘n eetdingetjie kom aflaai! Hierdie idee is nie ver in die toekoms nie. Tegnologie ontwikkel vinniger as mense. Boere gebruik hommeltuie om hul landerye en vee van bo af te bekyk. ‘n Hommeltuig raas net as hy opstyg. Hierdie onbemande lugtuie word beheer deur elektronika vanaf die grond.

Van eetgoed gepraat … daar is ‘n vals persepsie, in Stilbaai, elke Desembervakansie, dat die twee groot kruidenierswinkels in ons dorp hulle pryse verhoog, en só inwoners en vakansiegangers uitbuit. Dit is eenvoudig nie waar nie. Die bestuur van die winkels het nie tyd om ongeveer drieduisend items op hul rake deur te gaan en pryse aspris te verhoog nie. As daar prysverhogings is, op veral varsprodukte, word dit deur die verskaffers deurgegee wat dit op hulle beurt aan die produsente moet betaal, wat noodwendig sy produkte teen ‘n hoёr prys moet verkoop as gevolg van skaarste, weens droogte of hoёr aanvraag. Dit is hoe dit is.

Robotte word reeds in die VSA baie gebruik in die vervaardigingsbedryf. Daar is selfs robot kroegmanne. Huisvrouens wil hoeka nou al vir hulle klein robotte bestel om huis skoon te maak. Wonder hoe die robotjies in die hoekies ook sal kan afstof met hul lompe vingers en stadige armpies.

Ons keer terug na die realiteit. Desjare, tot so lank as vyftien jaar gelede, as mens braai en gaste oornooi, pak jy die rooster volvleis – sommer driekeer. Die aroma van gebraaide vleis vul die lug en die monde water. Daar was nie braaibroodjies daardie tyd nie. Daar was pap en sous, aartappelslaai, nog slaaie én poeding! As die vleis gaar is word die groot aluminium bak uitgehaal,volgepak en almal sit aan, gesels en smul! Wat ‘n heerlike herinnering.

Deesdae, as jy mense oornooi, is daar die ongemaklikheid om vriende te vra om hulle eie ou vleisie saam te bring. Dis aardig om dan twee verdwaalde tjoppies of net ‘n worsie in ‘n bakkie te bring en vir die gasheer gee om gaar temaak. Daarna eet elkeen sy eie vleisie. Daar is ook nie pap en sous of ‘n groot bak aartappelslaai nie. Braaibroodjies is die in-ding. Meeste mans hou nie eers daarvan ombroodjies te braai nie.

Hoe arm het ons nie geword nie.

Mosselbaai se gas is op.
Lappiesbaai se toegangspaadjies na die strand is nou al vier oop. Dis maar ‘n gesukkel om teen die duine uit te stoom na bo. Alle sterkte vir julle ouens, wat jaar na jaar met nuwe idees vir ‘n gebruikersvriendelike strand, na vore moet kom.

Die gewoel by die brug nou onlangs was onvoorsien vir die padbouers. Hulle het met uitgrawings vir die pad, agtergekom dat die water en rioolpype se leeftyd verby is. Die oues was bros, gedaan, en nie diep genoeg in die grond nie. Nou sit hulle veselglas HDPE waterpype van 300mm in,voordat hulle met die padbouery kan aangaan. Nuwegroter HDPE 250mm rioolpype word ookingesiteer hulle kan voortgaan met die pad. Die pype is met 100mm elk vergroot. Hierdie nuwe groter pype word net ná die begraafplaas gekoppel aan die bestaande sisteem en dan sal alles weer vinniger vloei – die pad en die water.

Die goue karretjie wat hier in Stilbaai rondry is die begin van die einde vir veilig woon in ons dorp. Op sy deure staan ‘armed response’ – in Afrikaans, is dit ‘gewapende reaksie.’ Dit betekenhulle het gewere! Ons het mos ons eie Suidkus Sekuriteit.

Mag almal in hierdie feestyd so lekker en baie eet dat die sop spat en die broeke span.

On the Rocks maak eers DV volgende jaar weer oop.

Thea Scheepers

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply